sobota, 31 marca 2012

Raz-dwa-trzy: notuj Ty!

Szanowni Państwo!
Dziś chciałabym Państwu przedstawić technikę notowania wymyśloną w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Metodę Cornella wykorzystuję od dłuższego czasu przy robieniu fiszek z przeczytanych artykułów/książek. Może i Państwo się w niej odnajdziecie? A może to dobry sposób dla Waszych uczniów?


Zobacz: przykłady map; schemat notatki (w języku angielskim).

Jeśli chcielibyście Państwo zobaczyć więcej przykładów notatek wykonanych metodą Cornella - proszę podać swój adres e-mail: prześlę skany :) Do robienia fiszek z publikacji naukowych używam lekko zmodyfikowanej wersji, z wersji podstawowej korzystam np. przy literaturze pięknej. 

Materiały przygotowano na podstawie:

  1. Katarzyna Szafranowska, Darmowy raport 5Najlepszych Metod Notowania
  2. Bartek Popiel, System notowania Cornella
  3. oraz licznych doświadczeń własnych! :)

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma jednej uniwersalnej metody notowania. Wszystko zależy od prowadzącego, który podaje informacje i sposobu, w jaki to czyni. Mam to szczęście, że większość moich prowadzących ma swój jeden sposób przekazywania wiedzy, co znacznie ułatwia mi pracę. (:

    Podczas ćwiczeń, czy tworzenia fiszek - najbardziej pomocną (dla mnie)staje się metoda Cornella, natomiast na wykładach stosuję opisaną przez p. K. Szafrańską metodę map myśli.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma Pani rację, Pani Gosiu :)
      Każdy z nas musi wybrać sobie najbardziej odpowiednią metodę - biorąc pod uwagę swoje preferencje, styl uczenia, temat notatek itd. Najważniejsze, żeby próbować: szukać i testować! :)

      Usuń
  3. Bardzo pomocny post. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę :) Może Użytkowniku "anies" masz pomysł na kolejne notki w dziale o kreatywnej nauce?

      Usuń